A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z

Dławik sieciowy


Dławiki sieciowe (zwane również komutacyjne) instalowane są po stronie sieci na kablach wejściowych. Redukują one wyższe harmoniczne prądu oraz ograniczają powstały z tego powodu prąd pozorny o ok. 30 %.
Zastosowanie dławików sieciowych zalecane jest szczególnie podczas podłączenia wielu falowników do jednego punktu zasilania i kiedy do tej sieci podłączone są inne urządzenia elektroniczne.
Dławik sieciowy ogranicza impulsy prądowe spowodowane wahaniami napięcia sieci co podwyższa trwałość kondensatorów obwodu pośredniego, a co za tym idzie także trwałość falownika i jego bezawaryjną pracę. Dławiki sieciowe są produkowane zarówno do falowników z zasilaniem jednofazowym jak i trójfazowym.
Dławik wykonany jest z rdzenia jedno lub trójfazowego z jedną lub kilkoma szczelinami, na którym umieszczone jest uzwojenie wykonane profilem lub taśmą miedzianą. Końce uzwojenia są wyprowadzone na zaciski śrubowe, końcówki kablowe lub szyny miedziane. Po ustawieniu punktu pracy dławika, całość jest impregnowana w żywicy termoutwardzalnej. Dławiki silnikowe są mocowane do podstawy za pomocą kątowników. Dławiki mogą pracować w pozycji pionowej lub poziomej.
Ocena: 4.08/5 opinii: 26