Instalacja falownika - na co zwrócić uwagę.
Instalacja elektryczna systemu napędowego zawierającego falowniki, różni się od standardowej instalacji elektrycznej. Bezwzględnie musimy przestrzegać odpowiednich zasad i norm dotyczących samych połączeń jak i zastosowanych elementów dodatkowych, kabli, przewodów i osprzętu.

Montaż mechaniczny

„W trakcie montażu falowników w szafie napędowej należy zabezpieczyć poszczególne elementy czy moduły przed dostaniem się do ich wnętrza narzędzi bądź inne niepożądane fragmenty konstrukcyjne (np. śruby, nakrętki, opiłki metalu). W tym celu można użyć folii lub arkusza papieru czy tektury.

Szafa napędowa

Wewnątrz szafy należy używać tylko galwanizowanych elementów konstrukcyjnych. Pomalowane powierzchnie nie zapewniają odpowiedniego styku nawet przy połączeniach gwintowanych. „ Płyty montażowe pokrywające całą tylną ścianę szafy są kosztowne można zamiennie używać do zamocowania dużych falowników profili typu „C” lub małych płyt montażowych.

Zasilanie i szyny zasilające

Zasilanie należy doprowadzić kablem o odpowiednim przekroju żył w zależności od obciążenia. Najbardziej odpowiednie do zastosowań w szafach napędowych są szyny powlekane. Szyny takie charakteryzują się mniejsza wrażliwością na korozję i zapewniają lepsze połączenia elektryczne. Jeżeli użyte zostały szyny niepowlekane to połączenia/styki szyn muszą zawsze być przeszlifowane np. drobnym papierem ściernym. W atmosferach korozyjnych połączenia/styki muszą zawsze być dokonywane z wykorzystaniem odpowiednich past w celu wyeliminowania powietrza w miejscach styku.

Okablowanie

- Nie należy prowadzić kabli silnikowych równolegle z kablami zasilającymi.
- Nie prowadzić żadnych kabli mocy równolegle z kablami sterowania
- Należy wyraźnie oznakować kable sterujące doprowadzone do zacisków falownika. W określonych przypadkach możliwe jest stosowanie kabli o mniejszym przekroju wewnątrz szafy gdy: długość kabli jest niewielka i/lub jest niewiele kabli biegnących równolegle.

Uziemienie

Użyj kabli i szyn uziemiających o odpowiednio dużym przekroju.„ Przekrój kabli uziemiających musi być przynajmniej połową przekroju kabla fazowego, upewnij się, że śruba łącząca jest wystarczającego rozmiaru do zapewnienia odpowiedniego styku ze złączami kabla uziemiającego.
Ocena: 4.86/5 opinii: 50